2011. december 8., csütörtök


Az első szolgáltató, a Vodafone, aki a föld alatt nagyobb sebességű internet elérést biztosít mint a föld felett. Ki lesz a következő? Talán a Telenor...

A mai naptól, azaz 2011. december 7-étől a budapesti 2-es és 3-as metró vonalán elérhető a HSPA+ hálózat. A hálózat elvileg 21 Mbit-es sebességet tud és a Vodafone, a Huawei Technologies és a tömegközlekedésért felelős Budapesti Közlekedési Központ együttműködésében valósult meg.

Milyen készüléken használahatjuk és mire?
Többek között mobil okostelefonunkon, táblagépünkön és notebookunkon a metrón utazva kényelmesen elintézhetjük apróbb ügyeinket, megírhatjuk e-mailjeinket, közösségi oldalakon barangolhatunk, fényképeket oszthatunk meg stb. A Vodafone statisztikái szerint a kék és piros metró utasai közül szinte mindenkinél van mobiltelefon, okostelefonnal pedig 20%-uk rendelkezik, így a széles sávú mobilinternet több tízezren fogják használni a föld alatt.
A Vodafone hálózatának fejlesztése az előzetes terveknél is gyorsabban halad, hiszen mindössze 9 hónap alatt, karácsonyra, Budapest kivételével az egész ország hálózatának technológiai frissítése elkészül. Lecserélik a második (2G) és harmadik generációs (3G) hálózati elemeket, gyakorlatilag kiépítik a negyedik generációs hálózatot (LTE), s újabb 400 bázisállomást épít. Az elmúlt 8 hónapban 16 magyarországi megyében zajlott le teljes mértékben a fejlesztés, ennek során összesen 1.500 állomást modernizáltak és 75 újat építettek. Tavaszra a budapesti hálózat felújítása is elkészül.

Lemaradtunk, vagy az élvonalban vagyunk?
A szolgáltatás 2012. elején az 1-es metró vonalán is elérhetővé válik. Tudni való, hogy Kínában és Dél-Koreában már minden metróvonalon lehetőség van internetezni. Ám Londonban még nem elérhető a szolgáltatás és New Yorkban is csak az állomásokon lehet mobilnetet használni. Büszkék lehetünk, hogy a Budapest az élvonalban áll.


Kell-e érte pluszban fizetni?
A megszokott tarifán túl, nem kell külön fizetnünk a szolgáltatásért, bár máshol ez nem bevált dolog, mert Hongkongban a mobilnet tarifán kívül úgynevezett "alagútdíjat" is felszámolnak.

És aki nem vodafonos?
Nos, azoknak még várnia kell, mert a másik két szolgáltató egyelőre még nem tervezi a hálózat kiépítését.

Szerintem fontos, hogy bárhol, bármikor elérhetőek legyünk és ha okostelefonunk van, kihasználhassuk a lehetőségeit.